Розвиваємо мовлення дітей

Як навчити дітей розповідати

Child reading  pile of books.

1. Долучайте дитину до розповідання казки. Проговорюйте речення не до кінця і дайте дитині змогу закінчити думку, доповнивши речення одним чи кількома словами.

2. Розпочинайте переказування із невеликих за обсягом текстів із простим сюжетом, наприклад, казок.

3. Допомагайте дитині розповідати, ставлячи уточнювальні запитання.

4. Не квапте дитину, дайте їй змогу подумати, пригадати й відтак висловитися.

5. Переглядайте разом мультфільми, відвідуйте лялькові вистави. Після перегляду обговорюйте сюжет, пропонуйте дитині описати персонажів — їхню зовнішність, характер. Навчайте дитину виражати свої емоції, а для цього розповідайте їй про власні враження від перегляду.

6. Використовуйте для мовленнєвої роботи з дитиною сюжетні картини до відомих літературних творів. Спочатку разом обговорюйте картину, а потім попросіть дитину самостійно розповісти про те, що на ній зображено, чи про окремий фрагмент. Ефективним методом розвитку зв’язного мовлення є розповідання за серіями сюжетних кратин на основі літературних творів.

7. Навчайте дитину вигадувати сюжетні розповіді, наприклад, про гірашки, персонажів відомих казок, мультфільмів тошо.

8. Нагадуйте дитині про певні події з її досвіду та пропонуйте розповісти про них.

9. Стежте, щоб дитина говорила повними поширеними реченнями, і відповідно висловлюйтесь самі. Пам’ятайте: діти копіюють мовлення дорослих!

(За Н.Мишолов. Журнал «Вихователь-методист», №11/2016)